Maricopa County

Maricopa.png

Maricopa County
County Seat: Phoenix 85003
Created:
 February 14, 1871
Administrative Building: 301 W. Jefferson, Phoenix 85003
Board of Supervisors, County Manager, Assessor, Attorney, Treasurer
Central Court: 201 W. Jefferson, Phoenix 85003
Superior Court & Clerk of the Superior Court
Customer Service: 601 W. Jackson, Phoenix 85003
Clerk of Court Records, Marriage Licenses and Passports  Downtown: 620 W. Jackson, Phoenix 85003
Justice Center: Clerk of Court Administration, Public Defender, Pretrial Services, Adult Probation
Durango Juvenile: 3131 W. Durango, Phoenix 85009
Court Center: Superior Court, Clerk of the Court
East Court B: 101 W. Jefferson, Phoenix 85003
NE Regular Court: 18380 N. 40th Street, Phoenix 85032
NW Regular Court: 14264 W. Tierra Buena, Surprise 85374
Old Courthouse: 125 W. Washington, Phoenix 85003
SE Court: 222 E. Javelina, Mesa 85210
SE Juvenile Court: 1810 S. Lewis, Mesa 85210
West Court Building: 111 S. 3rd Avenue, Phoenix 85003
Recorders & Elections
School Administration: 4041 N. Central Suite 1100, Phoenix 85012
Sheriff Administration: 550 W. Jackson Street, Phoenix 85003

General Information

  • Area Code 602
  • Administration 506-3011
  • TDD 506-2000
  •  Area (total/% private): 9,200 square miles/30% 
  • Population: 4,167,947
  •  Standard Email
  •  Board meets first & third Mondays and Wednesdays
  •  Annual Meeting Notice is available online


For the directory of Arizona's cities and towns

SUPERVISORS 301 W. Jefferson, Phoenix 85003

DistrictSupervisorPhoneFax
District 1Email JACK SELLERS506-1776506-6362
District 2Email STEVE CHUCRI506-7431506-6362
District 3Email BILL GATES (Chairman)506-7562506-6362
District 4Email CLINT HICKMAN (Vice-Chairman)506-7161506-4989
District 5Email STEVE GALLARDO506-7092506-6524

COUNTY-WIDE ELECTED OFFICIALS

All county offices are located at the Admin. Building, unless noted otherwise.



PhoneFaxChiefAddress
AssessorPAUL PETERSEN506-3877506-3394Chief Deputy: Timothy Boncoskey
Chief Appraiser: Tracy Johnston
N/A
AttorneyBILL
 MONTGOMERY
506-3411506-8102Chief Deputy: Mark Faull
Deputy Chief Civil Services: Doug Irish
Deputy Chief Admin.: Edward Johnson
Deputy Chief Crim.: Michael McVey
N/A

Clerk of the
 Superior Clerk
 
JEFF FINE506-3676506-7684Chief Deputy: Chris Kelly
Deputy Director: Nancy Rodriguez
Deputy Director: Michael Nimtz
620 W. Jackson,
Phoenix 85003
RecorderADRIAN FONTES506-2825

506-4050Chief Deputy: Keely Varvel111 S. Third Avenue, Phoenix 85003
School SuperintendentSTEVE WATSON506-3361506-3753Chief Deputy: Matt Morales4041 N. Central Avenue, Ste. 1200, Phoenix 85012
SheriffPAUL PENZONE876-1801

876-0058Chief Deputy: Russ Skinner
Chief of Staff: Stephaine Cherny
Executive Chief: Matt Giordano
Community Relations: James Collins
550 W. Jackson, Phoenix 85003
TreasurerROYCE FLORA506-8511506-1102Chief Deputy: Russell PearceN/A

DEPARTMENT HEADS

TitleNamePhone
ManagerJoy Rich506-3415
Deputy Manager Reid Spaulding506-6025 
Assistant County Manager Shelby Scharbach506-1367 
Assistant County Manager Lee Ann Bohn  372-7020 
Animal Care & Control  Mary Martin506-8515 
Air QualityVacant506-6010 
Budget DirectorCindy Goelz  506-4010 
Chief Adult ProbationBarbara Broderick 372-5300 
Chief Juvenile Probation Eric Meaux  506-2011 
Clerk of the BoardFran McCarroll 506-3766 
Communications Director Fields Moseley 506-6453 
Correctional Health Services Grant Phillips876-7109 
Economic Development   N/A506-3545 
Emergency Management Robert Rowley 273-1411 
Environmental Services Darcy Kober506-6616 
Facilities Management Rich Wegele506-1141 
Finance DirectorJohn Lewis 506-3561 
Flood Control Steve Waters506-1501 
Government Relations Rick Bohan506-3056 
Housing Authority Gloria Munoz744-4542
Human Resources N/A506-3755 
Human ServicesBruce Liggett506-5911 
IT Director/CIO Ed Winfield506-7116 
Legal Defender N/A506-8800 
Library District Cindy Kolaczynski652-3000 
MCDOT Director Jennifer Toth506-2400 
Medical Examiner DepartmentN/A506-3322 
Parks & Recreation RJ Cardin 506-2930 
Planning & Development Jennifer Pokorski  506-3301
ProcurementKevin Tyne506-3967 
Public Advocate Sabrina Ayers Fisher 372-2815
Public Defender James Haas506-7228 
Public Fiduciary DepartmentN/A506-5801 
Public Health Vacant 506-6601 
Risk Management Vacant506-6041 
Stadium District Daren Frank462-6462 
Waste Resources & Recycling DepartmentN/A506-4006

JUSTICE COURTS 

PrecinctJustice of the PeaceConstablePhoneFaxAddress

Agua Fria Precinct

Email JOE GUZMAN

DOUG CLARK602-372-8001372-820110420 W. Van Buren Street, Number 101
Avondale 85323
 Arcadia Biltmore Precinct Email LEONORE DRIGGSEmail CAROLYN LANELEONORE DRIGGS:  372-6300
CAROLYN LANE: 372-6316  
372-6412620 W. Jackson Street,
Phoenix 85003
Arrowhead PrecinctEmail CRAIG WISMER Email MICHAEL BRANHAMCRAIG WISMER: 372-2000
MICHAEL BRANHAM:  372-2568
372-262014264 W. Tierra Buena Lane,
Surprise 85374 
Country Meadows PrecinctEmail ANNA HUBERMAN

Email KENNETH SUMNERANNA HUBERMAN: 372-8000
KENNETH SUMNER: 372-8823
372-802410420 W. Van Buren Street, Number 100
Avondale 85323
Desert Ridge PrecinctEmail CATHY RIGGSEmail JAMES RICH JR.CATHY RIGGS: 372-7100
JAMES RICH JR.: 372-7756
 372-7912 18380 N. 40th Street, Number 130
Phoenix 85032
Downtown PrecinctENRIQUE MEDINA OCHOAEmail DARLENE MARTINEZENRIQUE MEDINA OCHOA: 372-6300
DARLENE MARTINEZ: 372-6318
372-6406620 W. Jackson Street,
Phoenix 85003
Dreamy Draw PrecinctEmail FRANK CONTI JR.Email DOUG MIDDLETONFRANK CONTI JR.: 372-7000
DOUG MIDDLETON: 372-7633
372-791118380 N. 40th Street,
Phoenix 85032 
East Mesa PrecinctEmail KEITH RUSSELLEmail KEN ALLENKEITH RUSSELL: 480-985-0188
KEN ALLEN: 480-985-0189 
480-396-6327 4811 E. Julep, Number 128
Mesa 85205 
Encanto PrecinctKEN CHEUVRONTEmail MARIA LIGOCKI-RUSSELL KEN CHEUVRONT: 372-6300
MARIA LIGOCKI-RUSSELL: 372-6310
N/A620 W. Jackson Street,
Phoenix 85003 
Hassayampa PrecinctEmail MILES KEEGAN Email SCOTT BLAKEMILES KEEGAN: 372-2000
SCOTT BLAKE: 372-2565
72-262014264 W. Tierra Buena Lane,
Surprise 85374
Highland PrecinctEmail STEVEN URIEEmail PHIL FREESTONESTEVEN URIE:
372-8300
PHIL FREESTONE: 372-8307
372-830155 E. Civic Center Drive, Suite 55
Gilbert 85296 
Ironwood PrecinctEmail JOE GETZWILLEREmail BILLY JOE SPURLOCKJOE GETZWILLER: 928-683-2651
 BILLY JOE SPURLOCK: 506-1589 
683-6412209 E. Pima Street, Gila Bend 85337
P.O. Box 648 
Kyrene PrecinctSARRON SAULSBEN HALLORANSARRON SAULS: 372-3400
BEN HALLORAN: 372-3510
372-3494201 E. Chicago Street,
Chandler 85225 
Manistee PrecinctEmail DONALD WATTS Email LENNIE McCLOSKEYDONALD WATTS: 372-2000
LENNIE McCLOSKEY: 372-2567
372-206814264 W. Tierra Buena Lane,
Surprise 85374
Maryvale PrecinctEmail ANDY GASTELUMEmail FRANK CANEZANDY GASTELUM:  372-8002
FRANK CANEZ: 292-0242
372-820310420 W. Van Buren Street, Number 102
Avondale 85323 
McDowell Mountain PrecinctEmail MICHAEL REAGANEmail DAVID LESTERMICHAEL REAGAN: 372-7000

DAVID LESTER: 372-7635

372-791018380 N. 40th Street,
Phoenix 85032
Moon Valley PrecinctEmail ANDREW HETTINGEREmail J. RICHARD COPLAN ANDREW HETTINGER: 372-7000
J. RICHARD COPLAN:
372-7634
372-791018380 N. 40th Street,
 Phoenix 85032
North Mesa PrecinctEmail CECIL ASHEmail ED MALLESCECIL ASH: 480-926-9731
ED MALLES: 480-497-2443
N/A1837 S. Mesa Drive,
Mesa 85210
North Valley PrecinctEmail GERALD WILLIAMMIKE ROWEGERALD WILLIAM: 372-2000
MIKE ROWE: 372-2566
372-346814264 W. Tierra Buena Lane,
 Surprise 85374 
San Marcos PrecinctJAY TRIBSHRAENYEmail NATHAN WALLACEJAY TRIBSHRAENY: 372-3400
NATHAN WALLACE: 372-3479
372-3468201 E. Chicago Street,
Chandler 85225 
San Tan PrecinctEmail SAM GOODMAN Email STEPHEN ALLENSAM GOODMAN: 372-3400
STEPHEN ALLEN: 372-3445
372-3441201 E. Chicago,
Chandler 85225
South Mountain PrecinctEmail CODY WILLIAMS Email MAHOGANY KENNEDYCODY WILLIAMS: 372-6300
MAHOGANY KENNEDY: 372-6314
372-6410620 W. Jackson Street,
Phoenix 85003 
University PrecinctEmail TYLER KISSELLEmail KARYN LATHANTYLER KISSELL: 372-3400
KARYN LATHAN:
372-3421
372-3414201 E. Chicago Street,
Chandler 85225
West McDowell PrecinctTERESA LOPEZEmail RUDY SANTACRUZTERESA LOPEZ: 372-6300
RUDY SANTACRUZ: 372-6312
372-6408620 W. Jackson,
Phoenix 85003
West Mesa PrecinctELAISSIA SEARSEmail BRANDON GILESELAISSIA SEARS:
480-964-2958
BRANDON GILES: 480-649-2652
969-10982050 W. University Dr.,
Mesa 85201 
White Tank PrecinctEmail DAVID OSTERFELD Email MARK SINCLAIRDAVID OSTERFELD: 372-8003
MARK SINCLAIR: 372-8193
372-820510420 W. Van Buren Street, Number 103
Avondale 85323

SUPERIOR COURT

LocationNamePhone
Central Court - CriminalJay Adleman372-5497
Durango Facility - JuvenileSara Agne506-8288
South East Court - Juvenile

Arthur Anderson

506-0341
Central Court - FamilyBradley Astrowsky372-2048
North East Court - FamilyAlison Bachus506-7596
North East Court - Presiding Judge - Civil

Cynthia Bailey

506-5121
Old Courthouse –Presiding Judge

Janet Barton

506-5340
Central Court - Family

Justin Beresky

372-5074
North East Court - FamilyDawn Bergin372-2961
Central Court - FamilyMichael Blair372-0305
Central Court - FamilyScott Blaney372-1095
Central Court - CriminalMark Brain372-1141
East Court - CivilRoger Brodman

372-2943

North West Regional – Presiding Judge - FamilyLori Bustamante506-0423
North East Facility - CivilTheodore Campagnolo372-0537

South East Juvenile – Family

Rodrick Coffey372-1783
North East Court - CivilBruce Cohen

372-0686

Central Court – Presiding Judge - Family

Suzanne Cohen372-1916
Central Court - CriminalGregory Como372-0754
East Court - Civil

Connie Contes

506-7768
Central Court - FamilyKatherine Cooper

506-8311

East Court - CivilChristopher Coury

372-3876

South East Facility - Presiding Judge - CivilJanice Crawford372-0844
South East Facility - FamilyKristin Culbertson

372-4762

South Court Tower - CriminalDavid Cunanan

372-1710

North East Court - Family

Adam Driggs

372-1083

Central Court - CriminalSally Schneider Duncan

506-9042

Central Court - CriminalDean Fink

506-3776

Central Court - Criminal
Geoffrey Fish

372-1771

South Court Tower - Association Presiding Judge -CriminalRonda Fisk372-1011
Old Courthouse - Association Presiding - JuvenileLisa Flores372-0825
Central Court - CriminalGeorge Foster

506-3892

Central Court - CriminalDewain Fox

372-2260

Old Courthouse - JuvenileJeanne Garcia

372-0610

South East Court - JuvenileDavid Gass

372-3592

East Court - Presiding Judge - CivilPamela Gates506-6391
Durango Facility -JuvenileJo Lynn Gentry

372-3091

South Court - Criminal

Douglas Gerlach372-5851
Durango Facility - JuvenileMichael Gordon

372-0762

South Court - Criminal

Warren J. Granville506-0434

South East Facility - Juvenile

Jennifer E. Green506-0438
South Court - CriminalJohn Hannah

372-0759

Central Court - CriminalCari Harrison

506-0967

Central Court - Criminal

Michael Herrod372-0359
South Court - CriminalStephan Hopkins

372-5561

North East Court - FamilyMelissa Julian

372-0935

South Court - CriminalMichael Kemp

372-0608

North West Regional Center - FamilyJoseph Kierfer

372-6553

East Court - CivilDaniel Kiley

372-3839

East Court - Presiding Probate JudgeAndrew Klein

506-4645

Central Court - FamilyRonee Korbin Steiner506-1927
Old Courthouse - JuvenileJoseph Kreamer

372-1764

Central Court - FamilyMargaret Labianca372-1694
Central Court - FamilyTodd Lang

372-2322

Central Court - FamilyKerstin LeMaire

506-8245

East Court - CivilMargaret Mahoney

506-0387

South East Facility - FamilyMichael Mandell372-5052
East Court – CivilDaniel Martin372-2925
South East Facility - FamilySuzanne Marwil

372-1828

Durango Facility - JuvenileScott McCoy372-3603
Central Court - CriminalKathleen Mead506-2500
Central Court - CriminalJoseph Mikitish372-1547
Central Court - Family

Scott Minder

506-0221
South Court - Criminal

Frank Moskowitz

506-7140
East Court - CivilRosa Mroz

372-0384

Durango Facility - JuvenileKaren Mullins372-1160
South Court - Presiding Judge - Criminal

Sam Myers

372-2940
South East Facility – JuvenileKaren O'Connor506-0428
Central Court - CriminalErin Otis506-0306
Durango Facility - Juvenile

Jose Padilla

372-0901

South East Facility - CivilDavid Palmer

372-3980

South Court - CriminalSusanna Pineda372-2958
East Court - Association Presiding Judge - ProbateJay Polk372-0874
South East Facility - FamilyAdele Ponce372-2168
South Court - CriminalJohn Rea372-0382
South East Facility - FamilyLaura Reckart506-5861
South East Facility - FamilyJoshua Rogers506-1603
South East Facility - JuvenileJeffrey Rueter372-5465
South East Facility - Presiding - JuvenileTimothy Ryan372-3081
South Court - CivilJennifer Ryan-Touhill

372-0920

East Court - CivilTeresa Sanders506-4791
South East Court - FamilyJoan Sinclair372-4553
East Court - CivilJames Smith372-5945
East Court - LCAPatricia Starr506-4614
East Court - CivilSherry Stephens506-4818
Central Court - CriminalHoward Sukenic506-8214
Durango Facility - JuvenilePamela Svoboda372-1983
East Court - CivilTimothy Thomason506-0573
Central Court CriminalPeter Thompson

372-3579

South East Facility - JuvenileDavid Udall506-5514
North West Regional - FamilyLisa Ann Vandenberg372-6595
East Court - CivilDanielle Viola506-3442
Durango Facility - JuvenileRandall Warner372-2966
Central Court - FamilyKevin Wein506-7618
Durango - Association Presiding JudgeJoseph Welty372-2537
South East Facility - CivilTracey Westerhausen506-6251
North East Court - FamilyChuck Whitehead372-8496
Presiding Tax Court Judge -CivilChristopher Whitten372-1164

For the directory of Arizona's cities and towns